Świeży sok z pomarańczy i innych cytrusów


Świeżo wyciśnięty sok z cytrusów. Naturalny, nierozcieńczony i bez dodatku zbędnego cukru.
Składniki takiego soku, to wyłącznie owoce cytrusowe z przewagą pomarańczy. W moim soku dużo jest też mandarynek, w mniejszej ilości dodałam soku z grejpfruta i cytryny. Wyciśnięty sok łączę razem z miąższem, który oddziela się podczas wyciskania owoców.

Najlepsze owoce na sok to takie, które mają w miarę cienką skórkę, są jędrne, nie odkształcają się po lekkim uciśnięciu i nie mają widocznych uszkodzeń. 

SKŁADNIKI
  • pomarańcze 
  • mandarynki
  • grejpfrut
  • cytryna

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA 

Owoce polewamy wrzątkiem lub na moment zanurzamy we wrzącej wodzie. Każdy owoc kładziemy na blacie, lekko uciskamy dłonią i jednocześnie go obracamy. Wszystko po to, aby dało się z wycisnąć z cytrusów jak najwięcej soku. Pomarańcze, mandarynki i grejpfruta kroimy na pół, najlepiej lekko po skosie. Sok najczęściej wyciskam przy pomocy elektrycznej wyciskarki do cytrusów, ale jeżeli potrzebuję tylko kilku szklanek soku, to używam ręcznego wyciskacza. Do smaku dodaję nieco soku z cytryny.

Jeżeli wyciskamy sok z cytrusów wyjętych z lodówki, to po wyciśnięciu jest on od razu  chłodny i już nie trzeba go schładzać.
Popularne posty