Domowy zakwas buraczany do picia i do barszczu czerwonego


     Zakwas z czerwonych buraków to zdrowy i orzeźwiający napój gaszący pragnienie. Napój z kiszonych buraków pełnych witamin, szczególnie warto pić jesienią i zimą. Taki naturalny zakwas jest odpowiedni do przygotowania czystego barszczu czerwonego, nie tylko wigilijnego.

Buraki kiszone mają dwa razy większą ilość witamin C i B niż przed ukiszeniem. Zakwas buraczany zawiera kwas mlekowy i błonnik, korzystnie wpływa na pracę jelit regulując ich florę bakteryjną, wspomaga trawienie i oczyszcza organizm z toksyn. Picie soku z buraków kiszonych zapobiega anemii, pomaga zwalczać niedokrwistość i obniża poziom złego cholesterolu. Buraki kiszone zawierają naturalne probiotyki - podobnie jak inne kiszonki- kapusta kiszona, czy ogórki kiszone. Zakwas warto pić podczas przeziębienia i po antybiotykoterapii.


Jak zrobić domowy zakwas buraczany


Zakwas buraczany nie jest trudny w przygotowaniu, potrzebuje jedynie odpowiedniego czasu, aby był gotowy do picia. Robiąc zakwas nie dodaję do niego często polecanego w przepisach chleba, który najczęściej pleśnieje. Dodanie chleba ma na celu jedynie przyspieszenie fermentacji, bez niego kiszenie będzie trwało kilka dni dłużej- nie jest więc konieczny. A jeśli zależy nam na przyspieszeniu fermentacji, to lepiej jest dodać łyżkę soku z kapusty kiszonej lub z ogórków kiszonych (oczywiście niepasteryzowanych).


SKŁADNIKI
  • 2 kg buraków czerwonych
  • 3,5 - 4 litrów wody
  • 5 łyżek majeranku
  • 5 łyżek soli
  • 3 łyżki cukru
  • 3 ząbki czosnku
  • 5 liści laurowych

SPOSÓB WYKONANIA

Gotujemy wodę i zostawiamy do ostudzenia.
Buraki myjemy, kroimy w plastry. Ząbki czosnku obieramy i przecinamy.
Układamy buraki w szklanym słoju lub garnku kamiennym, przesypując kolejne warstwy przyprawami.
Zalewamy wodą o temperaturze pokojowej. Od góry zakrywamy słój/kamionkę gazą i zostawiamy w temperaturze pokojowej.

Codziennie odkrywamy gazę i usuwamy pianę, która pojawia się na powierzchni zakwasu buraczanego. W tak przygotowanym zakwasie pleśń nie powinna się rozwijać.

Po 5-7 dniach (w zależności od temperatury otoczenia) zakwas powinien już być gotowy do spożycia. Zlewamy go przez sito do butelek czy słoików. Butelki możemy przechowywać w lodówce około miesiąca i pić po szklance dziennie przez 2-3 tygodnie.

Nadmiar zakwasu możemy pasteryzować. Po pasteryzacji kwas z buraków nie będzie miał już tych samych właściwości zdrowotnych, ale z pewnością będzie bardziej odpowiedni do przygotowania zup, niż kupiony w sklepie koncentrat buraczany. Zakwas jest odpowiedni do barszczu czerwonego i do barszczu ukraińskiego. Również kiszone buraki pozostałe z zakwasu nadają się do przygotowania zup.Danie pachnące ziołami 3

Znajdziesz mnie tutaj:
   Facebook      Instagram      Pinterest      Twitter

Popularne posty