Domowy makaron


Domowy makaron jest coraz rzadziej robiony, pomimo tego, że jest bardzo smaczny. Wiele osób taki makaron pamięta jedynie z dzieciństwa, bo robiły go nasze babcie.
Idealnie, gdyby był zrobiony na wiejskich jajkach. Ma wtedy jeszcze lepszy smak i żółtawy odcień. W przypadku przemysłowych jajek żeby uzyskać ładny kolor można dodać do ciasta na makaron kurkumę. Makaron z dodatkiem żółtej przyprawy nie będzie blady, a nieduża ilość kurkumy nie będzie miała wpływu na jego smak.
Z tego ciasta można przygotować również szerokie lub długie paski makaronu. Cienkie i krótkie makaronowe nitki z przepisu najbardziej smakują mi z rosołem.


SKŁADNIKI
  • 400 g mąki pszennej + mąka do podsypywania
  • 4 jajka
  • 5 łyżek wody
  • 1 łyżka oliwy
  • opcjonalnie 1/3 łyżeczki kurkumy

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA 

Mąkę przesiewamy i łączymy z pozostałymi składnikami. Długo wyrabiamy ciasto. Składniki muszą się dokładnie ze sobą połączyć i ciasto musi być jednolite. Formujemy z ciasta kulę, owijamy folią spożywczą i wkładamy na pół godziny do lodówki.

Ciasto dzielimy na kilka części i każdą część jak najcieniej wałkujemy. Rozwałkowane ciasto posypujemy mąką i tniemy na pasy szerokości 6 do 8 cm.


Pasy ukladamy jeden na drugim i tniemy wąskie paski.


Makaron możemy od razu ugotować, a jego nadmiar rozłożyć cienką warstwą i zostawić do wysuszenia.


Makaron gotujemy we wrzącej osolonej wodzie przez około 3 minuty. Po ugotowaniu odcedzamy.Znajdziesz mnie tutaj:
   Facebook      Instagram      Pinterest      Twitter

Komentarze

Popularne posty