Działanie lecznicze kwiatów czarnego bzu


Kwiaty krzewu czarnego bzu jeszcze kwitną. Warto je zerwać, ususzyć i zrobić zapasy na jesień i zimę. Wszędzie jest ich pełno w pobliżu domów w lasach przy polach i łąkach.
W chłodne jesienne dni będziemy mogli wykorzystać zebrane teraz kwiaty, cieszyć się ich ciepłem i dobroczynnym działaniem, zachwycać się, kiedy suche kwiaty zalane wrzątkiem powiększą się i zaczną poruszać w szklance. Zioła kupione w torebkach nie mają tego uroku. Nie mają też tak intensywnego zapachu i nie przywołują letnich wspomnień.
Jesienią warto będzie przygotować zdrowe przetwory z kwiatów bzu czarnego.

Działanie lecznicze i zastosowanie

Czarny bez zawiera flawonoidy w tym rutynę i kwercetynę. Zawiera również kwasy wielofenolowe, organiczne
garbniki i sole mineralne. 

Dzięki zawartości flawonoidów kwiaty mają słabe działanie moczopędne, zwiększają elastyczność naczyń włosowatych i uszczelniają ich ściany. Kwiaty bzu czarnego mają również działanie napotne. Z suszonych kwiatów można przygotować napary, odwary i używać ich w przeziębieniach przebiegających z podwyższoną temperaturą.
Odwarami można płukać jamę ustną, gardło nawet robić z nich okłady i przemywać oczy w zapaleniu spojówek.

Suszenie kwiatów czarnego bzu 

Baldachy bzu czarnego zbieramy w słoneczny dzień kiedy na kwiatach nie ma już rosy. Do suszenia możemy rozkładać je cienką warstwą lub zawieszać na drutach lub ażurowych skrzynkach. Pamiętajmy, że miejsce do suszenia powinno być  zacienione i przewiewne. Wysuszone kwiaty odrywamy od szypułek i przechowujemy w ciemnym miejscu w szczelnie zamkniętych pojemnikach.


Napary i odwary

Kwiatowy napar ładnie wygląda i ma przyjemny, wyrazisty zapach charakterystyczny dla kwiatów czarnego bzu.
Aby go przygotować wystarczy łyżkę suszonych kwiatów wsypać do szklanki, zalać wrzątkiem i zaparzać przez 10 minut.

Na odwar łyżkę kwiatów zalewamy szklanką zimnej wody a następnie podgrzewamy i gotujemy przez 3 minuty odstawiamy na 15 minut i przecedzamy.
Pół szklanki odwaru pijemy 3 razy dziennie pomiędzy posiłkami jako środek moczopędny, a jeżeli wieczorem po posiłku wypijemy szklankę odwaru to będzie on działał jako środek napotny i przeciwgorączkowy.

Do naparów i odwarów możemy dodawać syrop malinowy, miód.Komentarze

Popularne posty