Syrop z mniszka pospolitego


Mniszek to kwiat, który jest szeroko stosowany w ziołolecznictwie. Jednocześnie jest pospolitym chwastem tępionym przez rolników i właścicieli trawników.
Rośnie wszędzie, na ugorach, poboczach dróg, w uprawach rolnych i w trawie. Najwięcej żółtych kwiatów mniszka pojawia się w maju.
Zanim kwiaty zdążą wydać nasiona, możemy przygotować smaczny gęsty syrop, który wygląda, smakuje, a nawet pachnie podobnie do miodu. Można go stosować do herbaty, napojów, deserów, naleśników i do wypieków tak samo jak stosuje się miód.

Ten syrop w wielu przepisach niesłusznie nazywany jest miodem z mniszka lub miodem majowym. Rzadki miód majowy z mniszka jest produktem pszczelim i jego właściwości dla zdrowia są nieporównywalnie większe od tych jakie oferuje nam długo gotowany syrop zawierający dużą ilość cukru. Niemniej jednak pomocniczo warto pamiętać o syropie w okresach przeziębień, przy bólu gardła czy kaszlu.

Wspólnie z córką udało nam się uzbierać dwa i pół kilograma żółtych kwiatów. Warto uważać na biały sok, który wypływa po oderwaniu koszyczków kwiatowych od łodyg. Barwi on dłonie i ubrania na brązowy kolor. W przypadku rąk nie ma to większego znaczenia, jednak z niektórych tkanin plamy nie znikają nawet po praniu.

SKŁADNIKI
  • 1 kg kwiatów mniszka
  • 1, 75 l wody
  • 2 kg cukru 
  • sok z 2-3 cytryn

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA 

Koszyczki kwiatowe mniszka zbieramy w słoneczny dzień. Aby pozbyć się robaków rozrzucamy kwiaty na białym prześcieradle lub kartkach i zostawiamy w zacienionym miejscu na godzinę.
Kwiaty mniszka krótko opłukujemy pod bieżącą wodą i umieszczamy w garnku. Zalewamy wodą i gotujemy pod przykryciem przez 20 minut. Garnek wraz z całą zawartością odstawiamy na 24 godziny w chłodne miejsce.

W kolejnym dniu zlewamy przez sito płyn, w którym moczyły się mlecze. Kwiaty pozostałe na sicie przekładamy porcjami do złożonej gazy i wyciskamy z nich jak najwięcej płynu, następnie kwiaty wyrzucamy. Cały płyn, który udało nam się uzyskać z mleczu przecedzamy przez sito, dosypujemy do niego cukier, dolewamy sok wyciśnięty z cytryn. Podgrzewamy i mieszamy, aby cukier się rozpuścił. Gotujemy bez przykrycia od 2,5 do 3 godzin. W tym czasie syrop powinien zgęstnieć.

Gorący syrop przelewamy do wyparzonych słoików. Zakręcamy i ustawiamy słoiki do góry dnem na 10 minut. Syrop z mniszka nie wymaga pasteryzowania. Po ostygnięciu zgęstnieje przypominając miód.


Komentarze

Popularne posty