Bezowe gniazdka z bitą śmietaną i kwiatami lilaka


Kwiatowy deser pachnący wiosną to propozycja na majówkę.
Białe bezowe chrupiące gniazdka wypełniłam bitą śmietaną i obsypałam wonnymi kwiatami lilaka. Każda odmiana kwitnącego krzewu błędnie nazywanego bzem pachnie inaczej. Ten z  drobnymi jasnymi kwiatami pachnie niezwykle intensywnie i przyjemnie. Do deseru dodajemy pojedyncze kwiatki wyrwane z kwiatostanu, bez szypułek i innych zielonych części. Pachnące kwiaty lilaka nie tylko są jadalne, ale również mają właściwości lecznicze, dlatego też warto, aby trafiały nie tylko do wazonu.

SKŁADNIKI
  • 3 białka
  • 200 g cukru
  • 200 ml śmietany kremówki 36%
  • łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • świeże kwiaty lilaka pospolitego
  • szczypta soli

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA 

Miksujemy białka ze szczyptą soli. Kiedy zaczną gęstnieć zaczynamy stopniowo dosypywać cukier. Przerywamy miksowanie kiedy piana z białek i cukru stanie się gęsta i sztywna.

Blachę z piekarnika wykładamy papierem do pieczenia. Napełniamy pianą rękaw cukierniczy z gwiazdkową tylką i wyciskamy kulistymi ruchami pianę nadając jej kształt gniazdek z pełnym dnem.

Bezy suszymy przez około 3 godziny w piekarniku ustawionym na termoobieg w temperaturze 75°C. Po upływie trzech godzin piekarnik wyłączamy, a bezowe gniazdka zostawiamy w ciepłym piekarniku. Wyjmujemy kiedy ostygną.

Śmietanę kremówkę miksujemy na sztywno pod koniec miksowania dodając łyżeczkę ekstraktu waniliowego.

Gniazdka napełniamy bitą śmietaną i obsypujemy obficie kwiatami lilaka.
Komentarze

Popularne posty