Chleb w kolorach jesieni - razowy na zakwasie


Smaczny chleb z mąki razowej pszennej i żytniej z dodatkiem czosnku przed pieczeniem posypałam nasionami dyni, która zawsze kojarzy mi się z jesienią.
Nasiona dyni pieczone na chlebie niejednolicie zmieniają kolor przez co część lekko zmienia zielony odcień, a część nabiera pomarańczowej i brązowej barwy o różnych odcieniach. Dzięki temu chleb wygląda niczym obsypany mieniącymi się kolorami jesiennymi liśćmi. I to właśnie lubię w tym chlebie, tak samo jak jego smak i intensywny aromat podkreślony dodatkiem czosnku.
Najważniejsze jednak jest to, że pieczywo razowe z przewagą mąki żytniej przygotowywane na zakwasie jest zdrowe, więc pieczmy często domowy chleb i jedzmy go na zdrowie!

SKŁADNIKI
  • 250 g mąki pszennej razowej 
  • 250 g mąki żytniej razowej 
  • 220 g aktywnego zakwasu żytniego 
  • 380 ml wody
  • 2 rozmiażdżone ząbki czosnku
  • 1,5 łyżeczki soli
  • 70 g pestek dyni

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA 

Wszystkie składniki (oprócz pestek dyni) mieszamy w misce przy pomocy drewnianej łyżki.

Natłuszczoną i obsypaną mąką formę napełniamy gęstym ciastem chlebowym. Wyrównujemy powierzchnię i posypujemy równomiernie pestkami dyni. Pestki częściowo wgniatamy w ciasto.

Formę z ciastem chlebowym przykrywamy ściereczką kuchenną i odstawiamy w ciepłe miejsce. Pieczenie możemy rozpocząć, kiedy chleb wyrośnie i całkowicie wypełni formę. W zależności od temperatury i siły zakwasu zajmie to trzy do czterech godzin.

Chleb pieczemy w nagrzanym do 195°C piekarniku przez 20 minut, następnie obniżamy temperaturę do 185°C i pieczemy przez kolejne 20 minut. Wyjmujemy z formy gorący chleb i kładziemy na ażurowej podstawce.

Siekacz i obierak do czosnku Ambition


#myAmbition
sklepie Dajar na hasło ZDROWA-JESIEŃ otrzymacie zniżkę 10% na produkty Ambition (rabat obowiązuje do 31.12.2017r.)


Przepis bierze udział w konkursie Zdrowa jesień na talerzu
Zdrowa jesień na talerzu

Komentarze

Candy Pandas pisze…
Cudownie pachnie taki chleb :D

Popularne posty