Syrop z owoców pigwowca      Syrop z owoców pigwowca otrzymujemy już po kilku dniach od momentu zasypania owoców cukrem. Można używać go do herbaty i przygotowania zimnych napojów. O właściwościach owoców pigwowca i o różnicach pomiędzy pigwowcem, a pigwą pisałam tutaj.

Jeżeli owoce są mało dojrzałe użyjmy więcej cukru niż w przepisie.

Przepis


SKŁADNIKI

  • 1 kg owoców pigwowca (bez gniazd nasiennych)
  • 1 kg cukru 

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

Owoce pigwowca myjemy, osuszamy. Kroimy na ćwiartki i usuwamy z nich gniazda nasienne. Każdą ćwiartkę tniemy na kilka części.

Owoce pigwowca umieszczamy warstwami w słoju, przesypując je cukrem.
Słój zakrywamy gazą. Odstawiamy na 3 dni. W tym czasie 2-3 razy dziennie mieszamy zawartość. Owoce pigwowca puszczą dużo soku, zaczną się kurczyć i uniosą się do góry.

Syrop filtrujemy i zlewamy do małych butelek. Butelki trzymamy w lodówce do miesiąca.  Jeżeli mamy ich na tyle dużo, że nie zużyjemy ich zawartości w ciągu miesiąca, to lepiej będzie syrop z pigwowca utrwalić poprzez pasteryzowanie.

Owoce z syropu zamrażam w foremkach na kostki lodu- zalane wodą (do zimnych napojów) lub luźno umieszczone w foremkach bez zalewania wodą (do herbaty).

Można też zlewać do słoików syrop łącznie z owocami pigwowca. Zasady przechowywania są takie same jak w przypadku samego syropu.Przepis na mielone owoce pigwowca do herbaty ->

Komentarze

Myślałam dokładnie tak jak Ty, ale to było wiele lat temu. Teraz po dawnym Herbapolu nie pozostało nic więcej niż nazwa. Przyzwyczajeni do nazwy nie czytamy nawet składu syropu, a szkoda, bo warto. Pomijając nawet syrop glukozowo - fruktozowy, który jest w składzie tych syropów warto zerknąć na to ile % w butelce jest syropu z owoców. Syropu z pigwowca ta firma nie ma w ofercie. Ma natomiast syrop o smaku pigwy, który ma w składzie całe 0,1% zagęszczonego soku z pigwy. Każdy oczywiście ma wolny wybór i sam decyduje co kupuje. Jednocześnie każdy może sam sobie odpowiedzieć na pytanie co wartościowego jest w takich syropach. I co jest?
Jeśli chodzi o kupne syropy to warto czytać etykiety na butelkach, bo inni producenci rzeczywiście mają w swojej ofercie syropy o dobrym składzie i są to syropy owocowe, a nie syropy o smaku owoców, tak jak w przypadku Herbapolu.
Anonimowy pisze…
Robię syrop w bardzo podobny sposób i bez pasteryzowania, przechowywany w lodówce przez rok nie zmienia swojego smaku i wyglądu.
Unknown pisze…
Też tak przechowuję, zaraz zabieram sie za krojenie pachnących owoców :)
Unknown pisze…
Swoje to swoje, najzdrowsze, wymaga pracy, ale warto, owoc u mnie jest nie pryskany, jeśli ktoś ma możliwość to lepiej zrobić własny, nie wspomnę już o kosztach

Popularne posty