Syrop z owoców pigwowca      Syrop z owoców pigwowca otrzymujemy już po kilku dniach od momentu zasypania owoców cukrem. Można używać go do herbaty i przygotowania zimnych napojów. O właściwościach owoców pigwowca i o różnicach pomiędzy pigwowcem, a pigwą pisałam tutaj.

Jeżeli owoce są mało dojrzałe użyjmy więcej cukru niż w przepisie.

Przepis


SKŁADNIKI

  • 1 kg owoców pigwowca (bez gniazd nasiennych)
  • 1 kg cukru 

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

Owoce pigwowca myjemy, osuszamy. Kroimy na ćwiartki i usuwamy z nich gniazda nasienne. Każdą ćwiartkę tniemy na kilka części.

Owoce pigwowca umieszczamy warstwami w słoju, przesypując je cukrem.
Słój zakrywamy gazą. Odstawiamy na 3 dni. W tym czasie 2-3 razy dziennie mieszamy zawartość. Owoce pigwowca puszczą dużo soku, zaczną się kurczyć i uniosą się do góry.

Syrop filtrujemy i zlewamy do małych butelek. Butelki trzymamy w lodówce do miesiąca.  Jeżeli mamy ich na tyle dużo, że nie zużyjemy ich zawartości w ciągu miesiąca, to lepiej będzie syrop z pigwowca utrwalić poprzez pasteryzowanie.

Owoce z syropu zamrażam w foremkach na kostki lodu- zalane wodą (do zimnych napojów) lub luźno umieszczone w foremkach bez zalewania wodą (do herbaty).

Można też zlewać do słoików syrop łącznie z owocami pigwowca. Zasady przechowywania są takie same jak w przypadku samego syropu.Przepis na mielone owoce pigwowca do herbaty ->

Komentarze

Serety pisze…
Szczerze mówiąc to moim zdaniem jak najbardziej warto kupować takie syropy. Ja najczęściej kupuje te https://www.herbapol.com.pl/produkty/spozywcze/syropy od Herbapolu, ponieważ moim zdaniem mają najlepszy skład i na prawdę świetnie smakują
Myślałam dokładnie tak jak Ty, ale to było wiele lat temu. Teraz po dawnym Herbapolu nie pozostało nic więcej niż nazwa. Przyzwyczajeni do nazwy nie czytamy nawet składu syropu, a szkoda, bo warto. Pomijając nawet syrop glukozowo - fruktozowy, który jest w składzie tych syropów warto zerknąć na to ile % w butelce jest syropu z owoców. Syropu z pigwowca ta firma nie ma w ofercie. Ma natomiast syrop o smaku pigwy, który ma w składzie całe 0,1% zagęszczonego soku z pigwy. Każdy oczywiście ma wolny wybór i sam decyduje co kupuje. Jednocześnie każdy może sam sobie odpowiedzieć na pytanie co wartościowego jest w takich syropach. I co jest?
Jeśli chodzi o kupne syropy to warto czytać etykiety na butelkach, bo inni producenci rzeczywiście mają w swojej ofercie syropy o dobrym składzie i są to syropy owocowe, a nie syropy o smaku owoców, tak jak w przypadku Herbapolu.
Anonimowy pisze…
Robię syrop w bardzo podobny sposób i bez pasteryzowania, przechowywany w lodówce przez rok nie zmienia swojego smaku i wyglądu.
Unknown pisze…
Też tak przechowuję, zaraz zabieram sie za krojenie pachnących owoców :)
Unknown pisze…
Swoje to swoje, najzdrowsze, wymaga pracy, ale warto, owoc u mnie jest nie pryskany, jeśli ktoś ma możliwość to lepiej zrobić własny, nie wspomnę już o kosztach

Popularne posty