Kurkuma nie tylko w kuchni


      Kurkuma czyli ostryż jest przyprawą o intensywnie żółtym kolorze. Możemy korzystać z jej barwiących i leczniczych właściwości. W prosty sposób przygotujemy z niej maseczkę, a nawet zrobimy pastę do wybielenia zębów.
Kurkumę możemy kupić w korzeniu lub sproszkowaną.

W kuchni

Kurkuma jest jedną z najzdrowszych przypraw. Doskonale nadaje się do barwienia ryżu, kasz, ciast i wszystkich potraw, którym chcemy nadać żółty kolor. Wchodzi w skład mieszanki curry. Kurkumę możemy dodawać do zup, sosów, sałatek, mięs lub użyć do przygotowania wzmacniającego Złotego Mleka. 
Przyprawa ta jest słabo przyswajalna, jednak jej przyswajalność zwiększa się, kiedy spożywamy ją z czarnym pieprzem (można dosypać do pieprzniczki) lub z chili. Równie dobrze będziemy ją przyswajać rozpuszczoną w tłuszczach.
Z uwagi na cierpki smak kurkumy, który nie wszystkim musi odpowiadać lepiej używać jej częściej, za to w mniejszych ilościach.

Dla zdrowia

Systematycznie spożywana wpływa na zwiększenie odporności organizmu. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe. Przeciwdziała wzdęciom, pobudza wydzielanie żółci. Korzystnie wpływa na krążenie krwi, obniża poziom cholesterolu. Obniża ryzyko zachorowania na raka. 

W kosmetyce 

W kosmetyce kurkumę stosuje się np. do barwienia szminek czy podkładów pod makijaż.

Kurkuma bardzo dobrze sprawdza się jako zdrowy, naturalny i bezpieczny środek do wybielania zębów. Możemy zrobić z niej pastę po rozmieszaniu z niewielką ilością wody lub połączyć z olejem kokosowym w proporcji 1:1. Taką mieszankę nakładamy na szczoteczkę i myjemy zęby. Zęby czyszczone regularnie kurkumą będą zdecydowanie jaśniejsze, a szkliwo pozostanie dłużej gładkie niż po zwykle używanej paście do zębów.
Musimy uważać, żeby przy okazji nie pofarbować ubrania lub ręcznika. Żółtego koloru ze szczoteczki też nie da się usunąć.


Komentarze

Unknown pisze…
Nie wiedziałam, że kurkuma ma tyle zastosowań. Świetny post. :)

Popularne posty