Szarlotka z warkoczami


Szarlotka na cienkim cieście z dużą ilością jabłek dobrze smakuje zarówno na ciepło jak i na zimno. Można ją jeść samą lub z bitą śmietaną i lodami waniliowymi.
Do szarlotki możemy dodać świeże jabłka, podgotowane lub pastryzowane ze słoika. Szarlotkę widoczną na fotografii zrobiłam właśnie z grubo przetartych jabłek, które wkładałam do słoików na zimę. Dodanie jabłek ze słoika znacznie skróciło czas przygotowania ciasta. Do owoców można dodać łyżeczkę lub dwie cynamonu.


SKŁADNIKI
(forma o średnicy 28 cm)
  • 450 g mąki pszennej
  • 300 masła
  • 1 jajko
  • 2 kg jabłek lub 1,5 kg przecieru jabłkowego (dwa litrowe słoiki)
  • 3 łyżki cukru
  • 2,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 żółtko

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA 

1. Na stolnicę wysypujemy przesianą mąkę, dodajemy cukier, proszek do pieczenia. Dokładamy jajko i łączymy je z mąką przy pomocy noża. Do składników dodajemy masło i kroimy je na kawałki. Zagniatamy ciasto do połączenia składników.

2. Formujemy z ciasta kulę, owijamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki na 30 minut.

3. Obieramy jabłka i trzemy na tarce o grubych oczkach. Jeżeli jabłka są twarde, to umieszczamy je w garnku, przykrywamy i podgrzewamy przez kilka minut. W tym czasie powinny zmięknąć.

4. Wyjmujemy schłodzone ciasto z lodówki, odcinamy 2/3 ciasta na spód szarlotki. Natłuszczamy formę. Ciasto wałkujemy i wylepiamy nim formę.

5. Na ciasto wykładamy tarte jabłka. Pozostałe ciasto cienko wałkujemy i wycinamy z niego trzy szerokie pasy, które układamy na cieście. Na pasach ciasta rozprowadzamy żółtko. Wycinamy kilka długich i wąskich pasków. Zaplatamy z nich warkocze i układamy na cieście. Resztę pasów układamy pomiędzy warkoczami i wzdłuż brzegów formy. Pokrywamy je cienką warstwą żółtka.

6. Szarlotkę pieczemy w nagrzanym piekarniku w temperaturze 180°C przez 40 minut.Znajdziesz mnie tutaj:
   Facebook      Instagram      Pinterest      Twitter

Komentarze

Popularne posty