Lukrowany domek z piernika


      Na wigilijnym i świątecznym stole na szczególne miejsce zasługują tradycyjne korzenne pierniki. Miejsce na stole może też zająć domek z piernika.
Lukrowany domek jest dodatkową ozdobą świątecznego stołu i doskonale podkreśla nastrój. Można go zjeść ułamując dach i ściany lub pozostawić na kolejne święta.

Robiąc domki możemy skorzystać z gotowych szablonów jakie można znaleźć na wielu stronach internetowych lub spontanicznie zrobić nietuzinkowy domek według własnego pomysłu. Domek ozdobimy lukrem i piernikami lub gwiazdkami wyciętymi przy pomocy foremek z cukrowej masy plastycznej. Pod gwiazdkami i lukrem ukryjemy też wszelkie niedoskonałości naszego domku.

Na mój świąteczny stół co roku robię inny domek i Was też zachęcam do eksperymentowania z domkami, do tworzenia miniaturek własnych altanek, domków działkowych, własnych domów lub domków wymyślonych. Robienie domku zajmuje dużo czasu i ten czas warto spędzić rodzinnie, bo wspólne wymyślanie kształtu, wycinanie i zdobienie może być frajdą nie tylko dla najmłodszych, ale dla wszystkich członków rodziny. Aby zrobić domek nie musimy czekać do okresu przedświątecznego, bo możemy wykonać go już teraz.
Zasiadając przy suto zastawionym świątecznym stole pełnym nie koniecznie lekkich i zdrowych potraw sięgnijmy po Espumisan Max, aby spędzając czas z najbliższymi czuć się komfortowo i lekko. Espumisan Max to wyrób medyczny CE.

SKŁADNIKI
  • 750 g mąki pszennej 
  • 330 g masła*
  • 240 g płynnego miodu naturalnego*
  • 4 łyżki cukru pudru
  • 2,5 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 3 łyżki kakao
  • przyprawy korzenne: imbir, cynamon, gałka muszkatołowa, kardamon, rozgniecione goździki
  • lukier (na 1 białko jajka - od 1 do 1,5 szklanki cukru pudru, sok z cytryny)
  • gwiazdki z cukrowej masy plastycznej
* jeżeli chcemy zostawić domek na kolejny rok to możemy zrobić jego tańszą wersję zastępując miód naturalny miodem sztucznym, a masło margaryną

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA 

Na stolnicę wysypujemy przesianą mąkę, miód, 3 łyżki cukru pudru, sodę, kakao i korzenne przyprawy. Dodajemy masło, kroimy na mniejsze części. Zagniatamy razem składniki.
Ciasto owijamy folią kuchenną i zostawiamy w lodówce na co najmniej pół godziny.

Ciasto piernikowe wałkujemy na papierze do pieczenia i nożem wycinamy z niego dwa prostokąty na ściany boczne, dwa prostokąty na dach. Długość prostokąta na dach powinna być dłuższa o ok. 3cm od długości prostokąta na ścianę. Wycinamy dwa elementy na ściany szczytowe. W ścianach wycinamy okna, drzwi i otwór nad drzwiami. Wycinamy koło na podstawę domku. Jeżeli domek będzie podświetlony małą żarówką to w podstawie musimy dodatkowo wyciąć otwór. Wszystkie części docinamy uważając, aby nie przeciąć papieru. Z pozostałego ciasta możemy wyciąć pierniczki. Elementy domku przenosimy na blachy razem z papierem do pieczenia.

Pieczemy w temperaturze 150°C przez 14 minut w piekarniku ustawionym na termoobieg. Po wyjęciu zostawiamy do ostudzenia.

Przygotowujemy lukier. Białko miksujemy przez kilka minut z cukrem pudrem. Inna konsystencja lukru będzie odpowiednia do sklejania domku, a inna do wykonywania zdobień. Lukier zagęścimy dodatkiem cukru pudru, a rozrzedzimy sokiem z cytryny.
Lukrujemy ściany domku. Gęstym lukrem sklejamy ściany domku, jednocześnie przyklejając je do podstawy.

Przed przyklejeniem dachu sprawdźmy, czy ściany są wystarczająco mocno sklejone i czy lukier jest suchy (jeżeli przykleimy dach na mokry lukier, to domek się rozpadnie). Dach możemy podeprzeć, dopóki lukier nie stwardnieje.

Szerokim pędzelkiem lub łyżeczką rozprowadzamy lukier na dachu i na podstawie. Przyklejamy drzwi, komin z kawałka czekolady, gwiazdki, drzwi i inne elementy ozdobne.

Gotowy domek możemy posypać cukrem pudrem.

Przepis zgłosiłam do konkursu:

Świąteczne tradycje

Komentarze

Popularne posty