Śliwa tarnina - zbiór, właściwości zdrowotne      Jesienią możemy korzystać z darów, którymi obdarza nas natura. Takie dary to między innymi niewielkie owoce o zdrowotnych właściwościach nieco zapomnianej śliwy tarniny.
Możemy ją spotkać na skraju lasu, miedzach, przydrożach. Jest to krzew, który nie przekracza trzech metrów i tworzy gęste zarośla. Podłużne eliptyczne liście są piłkowane na brzegach.
     Do celów leczniczych można zbierać zarówno białe kwiaty tarniny, jak również owoce. Kuliste owoce mają fioletowy kolor podobny do koloru borówki amerykańskiej. Ich pestka jest ściśle zrośnięta z miąższem. Zaskakujący jest smak świeżych owoców - cierpki i nieprzyjemny. Owoce tarniny dojrzewają we wrześniu. Najlepiej jest je zrywać po pierwszych przymrozkach. Długo pozostają na gałęziach, bo aż do późnej jesieni i przez cały ten okres nadają się do zbioru.
Zrywanie owoców byłoby całkiem przyjemne, gdyby nie ostre ciernie, które ranią ręce.

Kwiaty

     W kwiatach śliwy tarniny znajdują się flawonoidy, ślady glikozydu cyjanowodorowego, sole mineralne i związki cukrowe. Działają przeczyszczająco oraz moczopędnie, usuwają szkodliwe produkty przemiany materii. Mogą być pomocne w stanach zapalnych dróg moczowych. 
Świeże kwiaty zrywamy od kwietnia do maja, po obeschnięciu rosy i suszymy w temperaturze nie wyższej niż 35°C.

Z suszonych kwiatów można przygotowywać napary i odwary.

Owoce

      W owocach znajdują się garbniki, amigdalina, antocyjany, związki cukrowe, pektyny, kwasy organiczne, fitosterol oraz sole mineralne. Ich działanie natomiast pomaga w walce z łagodnymi biegunkami, nieżytami jelit i żołądka Mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.
Dojrzałe i jędrne owoce suszymy początkowo w niższej temperaturze, pod koniec podnosząc ją do 60°C.

Z suszonych owoców śliwy tarniny można przygotowywać odwary i wywary, natomiast ze świeżych soki, konfitury, dżemy i nalewki.


Pierwsze owoce, które zebrałam oddają teraz wszystko co w nich najlepsze, aby powstał sok.
Przepis na sok z owoców tarniny znajdziecie tutaj ⇒

Komentarze

Popularne posty