Napar z kwiatów forsycji


Kwiaty forsycji należą do kwiatów jadalnych. Możemy ich używać do przygotowywania surówek, koktajli i dekoracji ciast, tortów oraz deserów. Znakomicie nadają się do zaparzenia zdrowej herbatki.

Ukwiecone krzewy forsycji znają wszyscy. Rosną w miastach i na wsiach. Kwitną w kwietniu wyróżniając się na tle zieleni intensywnie żółtą barwą. Oprócz kwiatów forsycji jadalne są również gałązki i nasiona. Zawierają duże ilości rutyny, dlatego picie naparu jest korzystne dla zdrowia, m in. zwiększa odporność, przeciwdziała infekcjom, działa przeciwzapalnie.

Aby zachować kwiaty na dłużej zbierzmy je i ususzmy. Pamiętajmy, aby kwiaty zbierać z dala od terenów zanieczyszczonych.
Suszymy je w zacienionym, przewiewnym miejscu lub na sitach w suszarce w temperaturze nieprzekraczającej 40°C. Ususzone kwiaty forsycji przechowujemy w papierowych torebkach i pudełkach lub w blaszanych puszkach.
Warto zebrać kwiaty już teraz, bo rośliny szybko przekwitną. Aby krzew forsycji obficie kwitnął w następnym roku przytnijmy go zaraz po kwitnieniu, bo kwiaty forsycji pojawiają się na zeszłorocznych pędach.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

Garść suszonych lub świeżych kwiatów forsycji zalewamy wodą o temperaturze około 80°C. Zaparzamy pod przykryciem przez kilkanaście minut. 


Komentarze

Zapraszam Cię na mój profil Dom ze Sznurka na Instagram, Facebook i na Allegro.
Jeżeli lubisz korzystać z moich przepisów przygotowując potrawy, to może spodobają Ci się też przedmioty rękodzielnicze, które wykonuję z bawełnianych sznurków. Są wśród nich przedmioty dekoracyjne i użytkowe tworzone przeze mnie głównie techniką makramy.

Popularne posty