Chleb na zakwasie - żytni razowy z żurawiną


Chleb z mąki żytniej razowej na zakwasie bardzo prosty, zdrowy i pachnący.

Kupując chleb żytni razowy w sklepie nie możemy mieć pewności z jakiej mąki został upieczony i czy mąka, której użyto to rzeczywiście mąka razowa, czy nie została zastąpiona mąką żytnią niższego typu lub zmieszana z mąką pszenną pełnoziarnistą. Pewność co do tego jaki chleb jemy mamy tylko wtedy, gdy przygotujemy go sami bez polepszaczy, dodatków smakowych i barwników.

Do przygotowania mojego chleba użyłam wyłącznie mąki żytniej razowej czyli mąki z pełnego przemiału. Chleb jest ciemny, lekko kwaskowaty, trochę lepki, co jest charakterystyczne dla chleba zrobionego z tego typu mąki, ale co najważniejsze jest to chleb zdrowy. Pieczywo z mąki żytniej razowej przygotowane na zakwasie zawiera bakterie kwasu mlekowego co jest korzystne dla naszego organizmu, bo np. zwiększa naszą odporność.
Aby zrobić taki chleb potrzebujemy minimalną ilość składników, czyli wodę, odpowiednią mąkę, sól i aktywny zakwas, który notabene też składa się z mąki żytniej razowej i wody. Do chleba dodałam żurawinę, bo lubię jak coś jest zatopione w chlebie, ale ona nie jest konieczna i można ją zastąpić czymś innym: słonecznikiem, pestkami dyni lub po prostu pominąć. Ciasta na chleb nie trzeba zagniatać, wystarczy jedynie wymieszać składniki łyżką i zostawić w formie do długiego wyrośnięcia.


SKŁADNIKI
(na formę 12 x 25 cm)
  • 500 g mąki żytniej razowej (typ 2000)
  • 200 g aktywnego zakwasu żytniego razowego
  • 400 ml wody
  • 50 g suszonej żurawiny
  • sól

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

Wszystkie składniki umieszczamy w misce. Mieszamy drewnianą łyżką do połączenia składników.

Formę natłuszczamy, posypujemy mąką i wypełniamy gęstym i lepkim ciastem chlebowym wyrównując jego powierzchnię. Przykrywamy ściereczką kuchenną i odstawiamy do wyrośnięcia na około 4 godziny. Do nagrzanego piekarnika wkładamy, kiedy ciasto wypełni całą formę.

Chleb żytni początkowo pieczemy przez 10 minut w temperaturze 220°C. Później temperaturę obniżamy do 200°C i pieczemy jeszcze przez 50 minut. Po upieczeniu gorący chleb wyjmujemy z formy i studzimy na kratce.
Chleb długo zachowuje świeżość.Komentarze

Monika pisze…
Wygląda pięknie jak razowce, które kiedyś sprzedawano w sklepach. Zapisuję do zrobienia w najbliższym czasie ;)
Candy Pandas pisze…
Ale ma piękny, ciemny kolor :)

Popularne posty