Jak zrobić domowe ciasto na tortillę


     Przygotowanie tortilli nie jest trudne, a ciasto robione według tego przepisu jest elastyczne i dobrze się je zawija.
Placki na meksykańską tortillę chociaż przypominają naleśniki, to zupełnie inaczej się je przygotowuje. Nie jest ono rzadkie i lejące, lecz trzeba je zagnieść (łącząc mąkę z gorącą wodą) i rozwałkować podobnie jak ciasto na pierogi. Na domową tortillę potrzebne są tylko cztery składniki. Placki, które możemy kupić mają w swoim składzie wiele zbędnych dodatków.

SKŁADNIKI
  • 300 g mąki pszennej
  • 150 ml gorącej wody
  • łyżka oleju
  • szczypta soli

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
   
      Mąkę, wodę, olej i sól łączymy ze sobą. Zagniatamy dość długo- około 10 minut. Dzięki temu ciasto jest elastyczne. Formujemy z ciasta kulę, pokrywamy niewielką ilością oleju, owijamy folią spożywczą i zostawiamy na pół godziny.

Ciasto dzielimy je na 8-9 części. Kolejno wałkujemy (w miarę potrzeby podsypujemy mąką) wszystkie części na cienkie okrągłe placki średnicy dna patelni, na której będą smażone. Ewentualnie możemy wałkować placki o większej średnicy, a następnie wycinać koła formą lub nożem.Smażymy na rozgrzanej patelni z nieprzywierającą powłoką przez około pół minuty z każdej strony. Nie używamy tłuszczu. Placki trzeba smażyć krótko, aby się nie kruszyły.

Jeżeli farszu nie nakładamy od razu, tylko zaraz po upieczeniu kilku sztuk, to najlepiej jest układać je na dużym talerzu i przykrywać drugim talerzem ułożonym spodem do góry. Pod przykryciem nie zdążą wystygnąć i obeschnąć. Jeśli z nałożeniem farszu chcemy dłużej poczekać, albo pieczemy dużą ilość placków, to po upieczeniu możemy układać je kolejno na wilgotnej ściereczce kuchennej i owijać ściereczką po dołożeniu każdego placka, aby były dokładnie odsłonięte.
W gotową tortillę możemy zawijać nasz ulubiony farsz.


Komentarze

piegusek pisze…
domowe najlepsze☺
Magda pisze…
Super, domowe na pewno dużo lepsze niż sklepowe :)
Nigdy nie kupowałam, więc nie mam porównania. Na pewno są zdrowsze.

Popularne posty