Bułki pszenne poznańskie      Bułki pszenne poznańskie pachnące jak z dobrej piekarni. Bułki są miękkie, mają chrupiącą skórkę, nie zapadają się po ściśnięciu, ale wracają do pierwotnego kształtu. W sam raz na początek dnia.

SKŁADNIKI
na 12 bułek
  • 180 ml wody
  • 180 ml mleka
  • 60 g oleju
  • 700 g mąki pszennej
  • 35 g drożdży
  • 1,5 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka cukru

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

Ciasto drożdżowe możemy przygotować ręcznie lub w automacie.

Ręcznie
Przygotowujemy rozczyn -  drożdże rozcieramy w garnuszku z łyżeczką cukru i mieszamy z  niedużą ilością letniego mleka. Posypujemy łyżeczką mąki, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce. Kiedy drożdże wyrosną łączymy rozczyn z pozostałymi składnikami. Długo i dokładnie zagniatamy ciasto. Wkładamy do miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 1 do 1,5 godz.

W automacie
Wszystkie składniki na ciasto umieszczamy w automacie w podanej wyżej kolejności. Ustawiamy program do wyrabiania ciast drożdżowych.
Ciasto po wyrobieniu powinno rosnąć w automacie godzinę lub nieco dłużej.

Ciasto drożdżowe podczas wyrastania powinno podwoić swoją objętość. Po wyrośnięciu lekko zagniatamy, dzielimy na 12 części. Aby bułki były równe możemy pomóc sobie wagą (około 100 g ciasta na bułkę). Z każdej części formujemy okrągłą bułkę. Bułki układamy na papierze do pieczenia i lekko dociskamy dłonią. Możemy delikatnie posypać je mąką. Odstawiamy do wyrośnięcia na 30 minut.Do wyrośniętych bułek dokładamy patyczek do szaszłyków i dociskamy go do samego spodu. Ewentualnie możemy zrobić głębokie nacięcie ostrym nożem. Bułki poznańskie jeszcze raz zostawiamy do wyrośnięcia na 10-15 minut.

Bułki pieczemy w nagrzanym do 225-230°C piekarniku przez 15 minut. Na dole piekarnika możemy umieścić blachę z wodą, aby uzyskać chrupiącą skórkę.
Komentarze

nietylkopasta.pl pisze…
żeby tylko jeszcze mieć tyle czasu aby takie pyszności piec codziennie :)
Można zamówić z dostawą do domu? :) Piękne!
Monika pisze…
Wyglądają jak z dobrej i pysznej piekarni ;)

Popularne posty