Bezy

       Zrobienie bez jest świetnym sposobem na wykorzystanie białek, które pozostały z innych wypieków, np. pączków czy faworków. Na bezy możemy użyć świeżych lub mrożonych białek.
Podczas przygotowywania bez najważniejsze jest dobre ubicie piany z białek i cukru oraz odpowiednia temperatura suszenia. Odpowiednio ubita piana nie opadnie, a dobrze wysuszone małe bezy będą białe, suche i kruche. Zimny i deszczowy dzień z dużą wilgotnością powietrza nie jest dobry do suszenia tych słodkich smakołyków.

SKŁADNIKI

  • na każde białko 60 g cukru
  • szczypta soli

Jak zrobić bezy?


      Białka  muszą być dobrze oddzielone od żółtek. Nawet odrobina żółtka sprawi, że białka nie ubiją się dobrze. Do białek dodajemy szczyptę soli i miksujemy na najwyższych obrotach na sztywną pianę, uważając aby jej nie przebić. Lepiej ubijać za krótko niż za długo.

Do białek stopniowo dosypujemy cukier i miksujemy tak długo, aż cukier stanie się prawie niewyczuwalny, a piana gęsta i sztywna.

Na blachę kładziemy papier do pieczenia. Napełniamy pianą rękaw cukierniczy z ozdobną końcówką i wyciskamy dowolne wzory ewentualnie nakładamy na papier pianę łyżką zachowując nieduże odstępy.

Bezy suszymy w piekarniku ustawionym na termoobieg. U mnie najlepiej sprawdza się suszenie w temperaturze 75-85 C przez około 3 godziny. Bezy na termoobiegu można suszyć na dwóch blachach jednocześnie. Po wyłączeniu piekarnika zostawiamy bezy w lekko uchylonym piekarniku, aż ostygną.

Aby bezy nie naciągały wilgocią przechowujemy je w szczelnych pojemnikach, np. metalowych puszkach.

Komentarze

KOLORgotowania pisze…
Zawsze bałam się robienia bez ... ale przez Ciebie spróbuję :) z Twoimi wskazowkami wydają się dziecinnie proste.
Kamila pisze…
Wygląda rewelacyjnie! Istne arcydzieło :-) Muszę spróbować jak najszybciej. Pozdrawiam i bardzo dziękuje
bryssska pisze…
Domowe bezy , uwielbiam, sama czasem robię ;-)

Popularne posty