Grzyby marynowane w occie     Grzyby marynowane w occie, to niewątpliwie pyszna przekąska i wspomnienie udanego grzybobrania. Dzięki odpowiedniej zalewie są smaczne i aromatyczne.

Do marynowania nadają się małe, zdrowe kapelusze różnych gatunków grzybów, np. borowików, koźlarzy, podgrzybków, kurek. Równie dobrze smakują utrwalone w occie niepozornie wyglądające opieńki oraz maślaki. Z tych ostatnich musimy usunąć skórkę przed umyciem.

Większe grzyby można przeznaczyć na smażonkę lub ususzyć.

Ilość octu z przepisu w zależności od upodobań można oczywiście zwiększyć lub zmniejszyć.


 Składniki
  • grzyby
  • cebula
  • ziarna pieprzu
  • ziele angielskie
  • gorczyca
  • liście laurowe
  • kwasek cytrynowy
  • sól
  • zalewa:
                             - 2 szklanki wody
                             - szklanka octu 10%
                             - łyżeczka soli
                             - łyżeczka cukru

Sposób przygotowania

Grzyby przebieramy - wybieramy młode, nieduże kapelusze z krótkimi kawałkami trzonów. Czyścimy je z resztek ściółki i myjemy.
Gotujmy w lekko osolonej wodzie, zakwaszonej niewielką ilością kwasku cytrynowego. Po ugotowaniu odcedzamy. Cebulę kroimy w pierścienie i na 2 minuty zanurzamy we wrzątku.

Grzyby przeznaczone do marynowania układamy w słoikach przekładając plastrami cebuli.
Do każdego słoika wsypujemy po kilka ziaren pieprzu, 2 ziarna ziela angielskiego, pół łyżeczki gorczycy i wkładamy kawałek liścia laurowego.

Przygotowujemy zalewę. Zagotowujemy wodę z solą i cukrem. Dolewamy ocet, doprowadzamy do wrzenia. Zalewamy grzyby w słoikach.

W zależności od wielkości słoików, pasteryzujemy od 30 do 40 minut.


Komentarze

KreoVita pisze…
Grzyby uwielbiam, ale sama ich nie zbieram bo się po prostu na nich nie znam. Dostaję czasem od mojej rodziny takie słoiczki. Ja natomiast kupuję grzyby suszone i najczęściej robię uszka. Przepis jednak zachowam bo przyszło mi do głowy, że mogłabym zrobić w taki sposób pieczarki. Czy do pieczarek robi sie taka samą zalewę?
Do pieczarek lepsza byłaby mniej kwaśna zalewa, np. z trzech szklanek wody i szklanki octu. Jednak to już kwestia przyzwyczajeń. Pieczarki gotuje się krócej niż leśne grzyby (wystarczy 5 minut) i pasteryzuje 15 minut. Oprócz cebuli można dodać marchewkę.
Candy Pandas pisze…
My akurat nie lubimy takich grzybków ale nasza rodzina nie wyobraża sobie bez nich typowej rodzinnej imprezki :D

Popularne posty