Kawa na zimno, czyli cold brew coffee


    Dzisiaj przepis na kawę na zimno i bynajmniej nie jest to kawa schłodzona.  Bardzo często cold brew coffee nazywana jest kawą parzoną na zimno.
Nie jest to prawidłowe określenie, bo wydźwięk słowa parzona jest zupełnie inny. Kawa parzona wymaga gorącej wody. Różnica pomiędzy tą kawą, a innymi jest taka, że kawę mielimy i zalewamy zimną wodą. Początkowo kawa będzie się unosić, ale po dłuższym czasie opadnie na dno. Taka kawa różni się w smaku od kawy zalanej gorącą wodą. Jest wyrazista w smaku, mniej gorzka. Jest również bardzo aromatyczna, a jej kwasowość jest mniejsza niż kawy parzonej.

Czas maceracji kawy w zimnej wodzie zależy od stopnia jej zmielenia. Kawa powinna być grubo mielona w młynku. Przygotowanie kawy na zimno tym sposobem jest proste, jednak wymaga długiego kilkunastogodzinnego czasu, ale warto poczekać.

SKŁADNIKI
  • 80 g kawy ziarnistej
  • 1 litr zimnej wody

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA 

1. Kawę grubo mielimy. Wsypujemy do dużego słoika. Zalewamy zimną wodą o temperaturze pokojowej. Odstawiamy na 12 do 24 godzin w chłodne miejsce.


2. Kawę przelewamy przez filtr do kawy lub przez gazę rozłożoną na sicie.


Gotową kawą napełniamy szklanki. Cold brew coffee dodatkowo możemy ochłodzić lodem czy posłodzić. Możemy ją rozcieńczyć i w zależności od upodobań użyć wody lub mleka.


W podobny sposób możemy przygotować herbatę na zimno.

Komentarze

Popularne posty